Fujitsu AOEH12 verbruikt met 115 kWh koelen en 939 kWh verwarmen minder stroom dan de Mitsubishi Electric MSZ-RZ35 met 127 kWh en 965 kWh. Daardoor liggen de jaarkosten bij 0,26 euro per kWh lager bij de Fujitsu. Beide modellen hebben energieklasse A+++ en een koelvermogen van 3,5 kW, maar de SEER van 10,6 versus 9,6 maakt het verschil in zuinigheid duidelijk.
Energieklasse en efficiëntie uitgelegd
Beide airco’s dragen het label A+++. Dat zegt vooral iets over de combinatie van SEER en SCOP. Hoe hoger deze waarden, hoe minder elektriciteit nodig is voor dezelfde hoeveelheid koeling of verwarming. De Fujitsu scoort met een SEER van 10,6 beter dan de Mitsubishi met 9,6.
SCOP meet de efficiëntie bij verwarmen. De Fujitsu haalt 5,3 en de Mitsubishi 5,2. Een verschil van 0,1 lijkt klein, maar telt op over een heel seizoen. Je merkt dat vooral als je de airco regelmatig gebruikt om te verwarmen.
Een rekenvoorbeeld: stel je gebruikt de airco 200 uur per jaar op gemiddeld vermogen. De Fujitsu verbruikt dan minder kWh dan de Mitsubishi omdat de SEER hoger ligt. Dat scheelt direct in de stroomrekening.
Jaarverbruik en jaarkosten vergeleken
De opgegeven jaarverbruiken gelden voor een gemiddeld klimaat. De Fujitsu gebruikt 115 kWh voor koelen en 939 kWh voor verwarmen. De Mitsubishi gebruikt respectievelijk 127 kWh en 965 kWh. Deze getallen komen rechtstreeks uit de EPREL-database.
Om de kosten te berekenen vermenigvuldig je het verbruik met 0,26 euro per kWh. Dat geeft een duidelijk beeld van wat je jaarlijks kwijt bent aan stroom.
| Post | Verbruik | Kosten per jaar |
|---|---|---|
| Koelen Fujitsu | 115 kWh | EUR 29,90 |
| Verwarmen Fujitsu | 939 kWh | EUR 244,14 |
| Koelen Mitsubishi | 127 kWh | EUR 33,02 |
| Verwarmen Mitsubishi | 965 kWh | EUR 250,90 |
* Kosten berekend met 0,26 euro per kWh op basis van de EPREL jaarverbruiken.
Geschikte ruimte en capaciteit
Beide modellen leveren 3,5 kW koelvermogen en 3,6 kW verwarmingsvermogen. Dat past goed in een woon- of slaapkamer van ongeveer 25 tot 35 m², afhankelijk van isolatie en ramen. Bij een goed geïsoleerde ruimte haal je met dit vermogen comfortabele temperaturen.
Als de ruimte groter is of veel zonlicht binnenkrijgt, kan het vermogen net te krap zijn. Dan draait de airco vaker op volle kracht en stijgt het verbruik. Check daarom altijd de isolatiewaarde van je woning voordat je kiest.
Een concreet voorbeeld: in een 30 m² kamer met gemiddelde isolatie draait de Fujitsu efficiënter dankzij de hogere SEER. Dat betekent dat hij minder lang hoeft te draaien om dezelfde temperatuur te bereiken.
Geluidsniveau in de praktijk
De Fujitsu produceert 58 dB binnen en de Mitsubishi 59 dB. Dat verschil van 1 dB is in de praktijk nauwelijks hoorbaar. Beide waarden gelden bij normaal gebruik op gemiddelde stand.
In een slaapkamer kan elk extra decibel storend zijn. Plaats de binnenunit daarom niet direct boven het bed. Test het geluid bij verschillende standen voordat je definitief kiest.
Rekenvoorbeeld: als je de airco acht uur per nacht gebruikt, merk je het verschil in geluid nauwelijks tussen beide modellen. De keuze valt dan eerder op verbruik dan op geluid.
Koudemiddel en milieu-impact
De Fujitsu gebruikt R32 met een GWP van 675. De Mitsubishi gebruikt R290 met een GWP van slechts 3. Dat maakt het koudemiddel van de Mitsubishi veel minder belastend voor het klimaat bij eventueel lekken.
R32 is nog steeds toegestaan en veiliger in brandbaarheid dan oudere koudemiddelen. Toch kiezen steeds meer mensen bewust voor een laag GWP als ze langdurig met het apparaat willen werken.
Een praktisch voorbeeld: bij vervanging na tien jaar telt het lage GWP van R290 zwaarder mee in je totale milieu-impact dan het kleine verschil in elektriciteitsverbruik.
Installatie en onderhoud
Beide airco’s vereisen een professionele installatie met juiste afvoer van condens en correcte koudemiddelleidingen. Een foutieve installatie kan het rendement met tientallen procenten verlagen.
Onderhoud bestaat uit het reinigen van filters en laten controleren van de buitenunit. Doe dit minstens één keer per jaar. Zo blijft de SEER en SCOP dicht bij de fabriekswaarden.
Rekenvoorbeeld: een slecht onderhouden airco kan 10 tot 15 procent meer verbruiken. Bij de Fujitsu scheelt dat ongeveer 17 euro per jaar aan extra kosten.
Veelgemaakte fouten bij de keuze
Veel mensen kijken alleen naar de energieklasse en vergeten dat SEER en SCOP het echte verschil maken. Een A+++ label zegt niet alles als de SEER-waarde lager ligt.
Een andere fout is het negeren van het koudemiddel. R290 scoort hier duidelijk beter, maar R32 blijft praktisch in veel situaties. Weeg beide aspecten af.
Controleer altijd of de capaciteit past bij de ruimte. Te weinig vermogen zorgt voor continu draaien en hoger verbruik, ongeacht welk model je kiest.
Wanneer kies je welke airco
Kies de Fujitsu AOEH12 als je vooral let op laag elektriciteitsverbruik. De hogere SEER en SCOP leveren lagere jaarkosten op. Dat is interessant als je de airco veel gebruikt voor zowel koelen als verwarmen.
Kies de Mitsubishi Electric MSZ-RZ35 als milieu-impact via het koudemiddel zwaarder weegt. Het GWP van 3 is extreem laag en dat kan doorslaggevend zijn bij bewuste aankoop.
In beide gevallen blijft de keuze afhankelijk van je prioriteit: lagere stroomkosten of lagere klimaatbelasting. Vergelijk altijd de actuele EPREL-gegevens voordat je koopt.
Veelgestelde vragen
Welke airco verbruikt minder stroom?
De Fujitsu AOEH12 verbruikt minder: 115 kWh koelen en 939 kWh verwarmen tegenover 127 kWh en 965 kWh bij de Mitsubishi.
Is het verschil in SEER groot?
Ja, 10,6 versus 9,6 betekent dat de Fujitsu per kWh meer koeling levert en daardoor zuiniger is.
Welk koudemiddel is beter voor het milieu?
R290 in de Mitsubishi met GWP 3 is duidelijk beter dan R32 met GWP 675.
Kan ik deze airco’s ook gebruiken om te verwarmen?
Ja, beide modellen hebben een verwarmingsvermogen van 3,6 kW en een SCOP boven 5,0.
Bron specificaties: EPREL (EU-energielabeldatabase). Kosten berekend met een richtprijs van EUR 0,26 per kWh (CBS 2026); werkelijke kosten hangen af van je tarief, gebruik en woning.