Naar inhoud
meetjeverbruik.nl

Samsung WindFree Elite vs LG F09: welke airco is beter?

Samsung WindFree Elite vs LG F09: welke airco is beter?

De Samsung WindFree Elite 2,5 kW verbruikt minder stroom dan de LG F09 bij zowel koelen als verwarmen. Met een SEER van 9,7 en een jaarverbruik van 90 kWh voor koelen bespaar je jaarlijks tientallen euro’s ten opzichte van de LG F09. De keuze hangt af van je prioriteit: lagere jaarkosten of iets meer verwarmingsvermogen.

Energieklasse en efficiëntie

Beide airco’s dragen het A+++ label, maar de werkelijke zuinigheid blijkt uit de SEER- en SCOP-waarden. Een hogere SEER betekent dat de airco meer koelvermogen levert per kWh stroom. De Samsung haalt 9,7 terwijl de LG op 9,4 blijft. Dat verschil lijkt klein, maar telt op over een heel seizoen.

Bij verwarmen geldt hetzelfde principe met de SCOP. Hoe hoger de SCOP, hoe minder stroom nodig is om dezelfde warmte te produceren. De LG scoort hier nét iets beter met 5,2 tegenover 5,1 van de Samsung. In de praktijk merk je dit vooral als je de airco veel gebruikt als hoofdverwarming.

Rekenvoorbeeld: stel je gebruikt de airco 300 uur per jaar op gemiddeld vermogen. De Samsung verbruikt dan minder kWh dankzij de hogere SEER. Dit voordeel groeit naarmate je de airco vaker aanzet in warme periodes.

Jaarverbruik en kosten

Het jaarverbruik is de meest betrouwbare maatstaf voor echte kosten. De Samsung verbruikt 90 kWh per jaar voor koelen en 659 kWh voor verwarmen. De LG komt uit op 94 kWh koelen en 862 kWh verwarmen. Deze getallen zijn gemeten volgens Europese normen voor een gemiddeld klimaat.

Om de kosten te berekenen vermenigvuldig je het jaarverbruik met 0,26 euro per kWh. De Samsung komt daarmee lager uit in totale jaarkosten. Dit verschil ontstaat vooral door het lagere verbruik bij verwarmen.

Post Verbruik Kosten per jaar
Koelen Samsung 90 kWh EUR 23,40
Verwarmen Samsung 659 kWh EUR 171,34
Koelen LG 94 kWh EUR 24,44
Verwarmen LG 862 kWh EUR 224,12

* toelichting: kosten berekend met 0,26 euro per kWh. De werkelijke rekening hangt af van je eigen tarief en gebruik.

Koel- en verwarmingscapaciteit

Beide modellen leveren 2,5 kW koelvermogen. Dat is voldoende voor een slaapkamer of kleine woonkamer van ongeveer 20-25 m². De LG biedt meer verwarmingsvermogen met 3,2 kW tegenover 2,4 kW bij de Samsung. Dit kan nuttig zijn in ruimtes die sneller moeten opwarmen.

De capaciteit bepaalt ook hoe lang de airco moet draaien. Een hoger verwarmingsvermogen kan in koude periodes sneller comfort geven, maar leidt bij de LG tot hoger jaarverbruik. De Samsung draait zuiniger door omdat hij minder vermogen levert bij verwarmen.

Rekenvoorbeeld: in een ruimte van 22 m² verbruikt de Samsung 659 kWh voor verwarmen terwijl de LG 862 kWh nodig heeft. Het verschil van 203 kWh kost je ongeveer 53 euro extra per jaar bij de LG.

Geluidsniveau in de praktijk

De binnenunit van de Samsung produceert 56 dB, de LG 60 dB. Een verschil van 4 dB klinkt niet groot, maar is in een stille slaapkamer goed hoorbaar. De Samsung is daarom geschikter als je de airco ’s nachts gebruikt.

Geluid hangt ook af van de stand waarin je de airco zet. Bij lage ventilatorsnelheid daalt het geluid bij beide modellen. Toch blijft de Samsung in de meeste situaties stiller omdat het basisniveau lager ligt.

Rekenvoorbeeld: stel je gebruikt de airco 8 uur per nacht in de slaapkamer. De lagere 56 dB van de Samsung zorgt voor minder verstoring van je slaap dan de 60 dB van de LG, vooral als je gevoelig bent voor achtergrondgeluid.

Koudemiddel en milieu-impact

De Samsung gebruikt R32 met een GWP van 675. De LG werkt met R410A dat een GWP van 2088 heeft. R32 is dus minder belastend voor het klimaat als er lekkage optreedt. Beide koudemiddelen zijn gangbaar, maar R32 is de modernere keuze.

Het GWP-getal geeft aan hoe sterk het gas bijdraagt aan het broeikaseffect. Een lager getal betekent dat je bij eventuele lekkage minder schade veroorzaakt. Voor milieubewuste gebruikers is de Samsung hierdoor aantrekkelijker.

Rekenvoorbeeld: bij een kleine lekkage van 0,5 kg veroorzaakt R32 ongeveer 337,5 kg CO₂-equivalent terwijl R410A 1044 kg veroorzaakt. Dit verschil maakt de Samsung de schonere optie op lange termijn.

Geschikte ruimte en installatie

Met 2,5 kW koelvermogen zijn beide airco’s geschikt voor slaapkamers, thuiskantoren of kleine woonkamers tot circa 25 m². Bij grotere of slecht geïsoleerde ruimtes heb je meer vermogen nodig. De LG kan dan soms sneller comfort bieden door het hogere verwarmingsvermogen.

Installatie vereist een buitenunit en correcte leidingen. Een vakman plaatst de binnenunit bij voorkeur niet direct boven een bed of bank vanwege de luchtstroom. Goede plaatsing voorkomt tocht en zorgt voor gelijkmatige verdeling van de lucht.

Rekenvoorbeeld: in een 20 m² kamer met gemiddelde isolatie draait de Samsung efficiënt zonder overcapaciteit. Bij een 30 m² ruimte overweeg je beter een groter model zoals een airco 12000 btu om het verbruik laag te houden.

Onderhoud en veelgemaakte fouten

Regelmatig filter schoonmaken is essentieel voor zowel de Samsung als de LG. Vervuilde filters verhogen het verbruik en verminderen de koelcapaciteit. Laat de airco minstens één keer per jaar professioneel onderhouden om lekkages en rendementsverlies te voorkomen.

Veel gebruikers zetten de airco te koud of laten hem onnodig lang draaien. Dit verhoogt het jaarverbruik snel. Gebruik de timer of slimme functies om alleen te koelen of verwarmen wanneer je echt thuis bent.

Rekenvoorbeeld: door filters maandelijks schoon te maken bespaar je ongeveer 5-10 procent op het jaarverbruik. Bij de Samsung scheelt dat 33 kWh verwarmen per jaar, oftewel ruim 8 euro aan stroomkosten.

Wanneer kies je welke airco?

Kies de Samsung WindFree Elite als je vooral let op laag verbruik en stilte. De lagere jaarkosten en het milieuvriendelijkere koudemiddel maken hem de betere keuze voor de meeste huishoudens die de airco zowel koelen als verwarmen.

De LG F09 is interessanter als je meer verwarmingsvermogen nodig hebt in een grotere of koudere ruimte. Het kleine verschil in SCOP weegt dan minder zwaar dan het extra vermogen van 3,2 kW.

Rekenvoorbeeld: bij 800 kWh jaarverbruik verwarmen bespaar je met de Samsung ongeveer 53 euro per jaar. Over vijf jaar loopt dat op tot ruim 260 euro, exclusief eventuele prijsstijgingen van stroom. Bekijk ook de pagina over airco verwarmen voor meer rekenvoorbeelden.

Veelgestelde vragen

Welke airco is zuiniger bij koelen?

De Samsung WindFree Elite met SEER 9,7 verbruikt 90 kWh per jaar terwijl de LG F09 94 kWh gebruikt. De Samsung is dus zuiniger bij koelen.

Hoeveel kost verwarmen met deze airco’s per jaar?

De Samsung kost 171,34 euro en de LG 224,12 euro per jaar bij 0,26 euro per kWh. Het verschil ontstaat door het lagere jaarverbruik van de Samsung.

Is R32 beter dan R410A?

Ja, R32 heeft een lagere GWP-waarde (675 versus 2088). Bij lekkage veroorzaakt de Samsung daardoor minder klimaatimpact dan de LG.

Voor welke ruimte zijn deze 2,5 kW modellen geschikt?

Beide airco’s zijn geschikt voor ruimtes tot ongeveer 25 m². Bij grotere of slecht geïsoleerde kamers overweeg je een krachtiger model zoals een airco 3500w.

Bron specificaties: EPREL (EU-energielabeldatabase). Kosten berekend met een richtprijs van EUR 0,26 per kWh (CBS 2026); werkelijke kosten hangen af van je tarief, gebruik en woning.

Meer in Airco's.