Naar inhoud
meetjeverbruik.nl

Mitsubishi Electric Kirigamine Style vs Panasonic Etherea: welke airco is beter?

Mitsubishi Electric Kirigamine Style vs Panasonic Etherea: welke airco is beter?

De Panasonic Etherea 3,5 kW verbruikt minder stroom bij verwarmen dan de Mitsubishi Electric Kirigamine Style 3,5 kW, terwijl beide modellen identieke SEER-waarden en koelverbruik hebben. De Panasonic bespaart je jaarlijks ongeveer 53 euro aan verwarmingskosten bij een tarief van 0,26 euro per kWh. De Mitsubishi levert daarentegen iets meer verwarmingsvermogen. Hieronder lees je een volledige, feitelijke vergelijking op basis van de officiële specificaties.

Energie-efficiëntie via SEER en SCOP

SEER geeft aan hoe efficiënt een airco koelt over een heel seizoen. Hoe hoger de SEER, hoe minder stroom er nodig is voor dezelfde koelprestatie. Beide airco’s hebben een SEER van 9,5 en behoren daarmee tot de A+++ klasse, de zuinigste categorie. Dit betekent dat je bij koelen vrijwel geen verschil in verbruik zult merken.

SCOP meet de efficiëntie bij verwarmen. De Panasonic Etherea scoort hier 5,2 en de Mitsubishi Electric Kirigamine Style 5,1. Een hoger SCOP levert direct lagere jaarverbruiken op bij verwarmen. In de praktijk merk je dit vooral in de maanden dat je de airco als hoofd- of bijverwarming gebruikt.

Rekenvoorbeeld: stel dat je 1000 kWh per jaar zou verbruiken bij een SCOP van 5,1. Bij de Panasonic met SCOP 5,2 daalt dat verbruik naar ongeveer 980 kWh. Dat scheelt 20 kWh of ruim 5 euro per jaar, puur door de betere SCOP.

Jaarlijks energieverbruik koelen en verwarmen

Het officiële jaarverbruik voor koelen is bij beide modellen 129 kWh. Dit getal is gemeten volgens de Europese norm voor een gemiddelde woning en klimaat. Daardoor kun je de twee airco’s direct met elkaar vergelijken zonder extra correcties.

Bij verwarmen verschilt het verbruik wel. De Mitsubishi Electric Kirigamine Style verbruikt 987 kWh per jaar in een gemiddeld klimaat. De Panasonic Etherea komt uit op 781 kWh. Dat verschil ontstaat door de iets hogere SCOP en het lagere verwarmingsvermogen van de Panasonic.

Rekenvoorbeeld: 987 kWh verwarmen met de Mitsubishi versus 781 kWh met de Panasonic levert een besparing van 206 kWh. Bij 0,26 euro per kWh is dat een verschil van 53,56 euro per jaar alleen al op verwarmen.

Jaarlijkse kosten berekend met actueel tarief

Om de kosten inzichtelijk te maken, vermenigvuldigen we het jaarverbruik met 0,26 euro per kWh. Dit geeft een realistisch beeld van wat je jaarlijks kwijt bent aan stroom. De berekening geldt voor gemiddeld gebruik in een gemiddelde woning.

De totale jaarkosten voor de Mitsubishi Electric Kirigamine Style bedragen 290,16 euro. De Panasonic Etherea komt uit op 236,60 euro. Het verschil zit vrijwel volledig in het verwarmen.

Post Verbruik Kosten per jaar
Koelen 129 kWh EUR 33,54
Verwarmen 987 kWh EUR 256,62

* Berekening op basis van de opgegeven jaarverbruiken uit de EPREL-database en een tarief van 0,26 euro per kWh.

Post Verbruik Kosten per jaar
Koelen 129 kWh EUR 33,54
Verwarmen 781 kWh EUR 203,06

* Berekening op basis van de opgegeven jaarverbruiken uit de EPREL-database en een tarief van 0,26 euro per kWh.

Koel- en verwarmingscapaciteit voor jouw ruimte

Beide modellen hebben een koelvermogen van 3,5 kW. Dat is voldoende voor een woon- of slaapkamer van ongeveer 25 tot 35 m², afhankelijk van isolatie en ramen. De Mitsubishi levert 3,6 kW verwarmingsvermogen, de Panasonic 2,9 kW.

Als je de airco vooral gebruikt om bij te verwarmen in een goed geïsoleerde ruimte, is het lagere vermogen van de Panasonic vaak genoeg. Bij grotere of minder geïsoleerde ruimtes kan het extra verwarmingsvermogen van de Mitsubishi nuttig zijn.

Rekenvoorbeeld: in een 30 m² kamer met matige isolatie verbruikt de Mitsubishi bij volle belasting iets meer stroom, maar bereikt sneller de gewenste temperatuur. De Panasonic draait langer op lagere capaciteit en blijft daardoor dichter bij zijn optimale SCOP.

Geluidsniveau tijdens dagelijks gebruik

De binnenunit van de Mitsubishi produceert 59 dB, die van de Panasonic 58 dB. Een verschil van 1 dB is in de praktijk nauwelijks hoorbaar. Beide waarden gelden bij maximale ventilatorsnelheid.

In de slaapkamer of werkkamer merk je vooral het verschil tussen lage en hoge stand. Beide units zijn stil genoeg voor nachtgebruik, maar de Panasonic scoort marginaal beter. Plaatsing en onderhoud beïnvloeden het werkelijke geluid meer dan dit ene decibel.

Rekenvoorbeeld: bij 58 dB versus 59 dB blijft het verschil onder de menselijke waarnemingsdrempel van ongeveer 3 dB. Je hoort dus geen duidelijk verschil, tenzij je de units naast elkaar zet.

Koudemiddel R32 en milieu-impact

Beide airco’s gebruiken R32 als koudemiddel. De Mitsubishi heeft een GWP van 550, de Panasonic een GWP van 675. Hoe lager de GWP-waarde, hoe kleiner de bijdrage aan het broeikaseffect bij eventueel lekken.

R32 is al een stap vooruit ten opzichte van oudere koudemiddelen zoals R410A. Toch blijft het belangrijk dat een installateur het systeem correct afdicht en onderhoud uitvoert. Een kleine lekkage heeft bij de Mitsubishi minder impact dan bij de Panasonic.

Rekenvoorbeeld: bij een hypothetisch lek van 1 kg koudemiddel komt bij de Mitsubishi 550 kg CO₂-equivalent vrij en bij de Panasonic 675 kg. Dat verschil van 125 kg is relevant als je meerdere units hebt of langdurig gebruik plant.

Veelgemaakte fouten bij de keuze van een airco

Veel mensen kijken alleen naar de energieklasse A+++ en vergeten dat SCOP en jaarverbruik het echte verschil maken. Twee A+++ modellen kunnen toch tientallen euro’s per jaar schelen in kosten.

Een andere fout is het negeren van het verwarmingsvermogen. Als je de airco wilt gebruiken als hoofdverwarming, kan 2,9 kW te weinig zijn in een grotere ruimte, terwijl 3,6 kW juist overkill is in een kleine, goed geïsoleerde kamer.

Rekenvoorbeeld: kies je de Panasonic puur op lagere kosten maar plaats je hem in een 40 m² kamer, dan draait hij continu op volle kracht. Het werkelijke verbruik kan dan hoger uitvallen dan de officiële 781 kWh.

Welke airco past het best bij jou?

Kies de Panasonic Etherea als je vooral let op laag jaarverbruik en lagere kosten bij verwarmen. De besparing van 53 euro per jaar weegt voor veel huishoudens zwaar mee, zeker bij intensief gebruik.

Kies de Mitsubishi Electric Kirigamine Style als je meer verwarmingsvermogen nodig hebt of als de lagere GWP-waarde voor jou belangrijker is. In beide gevallen blijft het koelverbruik identiek.

Rekenvoorbeeld: bij 1500 draaiuren per jaar op verwarmen levert de Panasonic je een besparing van circa 53 euro. Over tien jaar is dat meer dan 500 euro, exclusief eventuele prijsstijgingen van stroom.

Veelgestelde vragen

Welke airco verbruikt minder stroom bij verwarmen?

De Panasonic Etherea verbruikt 781 kWh per jaar tegenover 987 kWh voor de Mitsubishi Electric Kirigamine Style. Dat scheelt 206 kWh of 53,56 euro per jaar bij 0,26 euro per kWh.

Zijn beide modellen even zuinig in de A+++ klasse?

Beide hebben dezelfde SEER van 9,5 voor koelen. Bij verwarmen is de SCOP van de Panasonic (5,2) iets hoger dan die van de Mitsubishi (5,1), waardoor de Panasonic zuiniger is.

Is het geluid verschil merkbaar?

Het verschil tussen 58 dB en 59 dB is in de praktijk niet hoorbaar. Beide units zijn stil genoeg voor slaapkamers bij normale stand.

Welk koudemiddel is beter voor het milieu?

De Mitsubishi heeft een lagere GWP-waarde (550 versus 675). Bij een eventueel lek heeft dit model dus minder impact op het klimaat.

Bron specificaties: EPREL (EU-energielabeldatabase). Kosten berekend met een richtprijs van EUR 0,26 per kWh (CBS 2026); werkelijke kosten hangen af van je tarief, gebruik en woning.

Meer in Airco's.