De Panasonic Etherea 4,1 kW verbruikt jaarlijks 158 kWh voor koelen en 1021 kWh voor verwarmen, terwijl de LG F12 135 kWh voor koelen en 1043 kWh voor verwarmen gebruikt. Beide modellen hebben energieklasse A+++ en SEER 9.1, maar de LG scoort hoger op SCOP (5.1 versus 4.8). De keuze hangt af van of je vooral koelt of verwarmt en welke ruimte je wilt bedienen.
Energieklasse en efficiëntie: SEER en SCOP uitgelegd
Beide airco’s dragen het A+++ label, de hoogste efficiëntieklasse. SEER meet de koelprestaties over een heel seizoen; hoe hoger de waarde, hoe minder stroom per kWh koeling. SCOP doet hetzelfde voor verwarming. Een hogere SEER of SCOP betekent lagere jaarverbruik en dus lagere kosten bij gelijk gebruik.
De Panasonic Etherea 4,1 kW en de LG F12 hebben beide SEER 9.1. Dat is uitstekend en zorgt voor zuinig koelen. Op SCOP verschilt het: de LG haalt 5.1 terwijl de Panasonic 4.8 scoort. Dit verschil lijkt klein, maar telt op over een heel stookseizoen.
Rekenvoorbeeld: stel je gebruikt de airco 200 uur per jaar voor koelen. Bij SEER 9.1 levert dat ongeveer 22 kWh per 200 uur koeling. De hogere SCOP van de LG bespaart je bij 1000 uur verwarmen circa 60 kWh ten opzichte van de Panasonic.
Koel- en verwarmingsvermogen en geschikte ruimte
De Panasonic Etherea 4,1 kW levert 4,1 kW koelvermogen en 3,5 kW verwarmingsvermogen. De LG F12 heeft 3,5 kW koelen en 3,8 kW verwarmen. Het vermogen bepaalt voor welke ruimte de airco geschikt is. Een hogere kW-waarde past beter bij grotere of slecht geïsoleerde kamers.
De Panasonic is daardoor geschikter voor ruimtes tot ongeveer 35-40 m², terwijl de LG beter past bij 25-30 m². Bij te kleine capaciteit draait de airco langer op vollast en stijgt het verbruik. Te grote capaciteit leidt tot korte cycli en hogere slijtage.
Rekenvoorbeeld: in een 32 m² woonkamer met gemiddelde isolatie levert de Panasonic 4,1 kW net voldoende koeling. De LG F12 zou hier vaker op maximale stand moeten werken, wat het jaarverbruik voor koelen met 10-15 % kan verhogen.
Jaarlijks verbruik en concrete jaarkosten
De opgegeven jaarverbruiken komen uit de EPREL-database en gelden voor gemiddeld klimaat. De Panasonic gebruikt 158 kWh koelen en 1021 kWh verwarmen. De LG verbruikt 135 kWh koelen en 1043 kWh verwarmen. Deze getallen vormen de basis voor alle kostenberekeningen.
Om de kosten te berekenen vermenigvuldig je het kWh-verbruik met 0,26 euro. Zo ontstaat een helder beeld van de jaarlijkse uitgaven. De verschillen in koelen en verwarmen compenseren elkaar deels, maar niet volledig.
| Post | Verbruik Panasonic | Kosten Panasonic | Verbruik LG | Kosten LG |
|---|---|---|---|---|
| Koelen | 158 kWh | EUR 41,08 | 135 kWh | EUR 35,10 |
| Verwarmen | 1021 kWh | EUR 265,46 | 1043 kWh | EUR 271,18 |
* Kosten berekend als jaarverbruik × EUR 0,26. De LG is goedkoper in koelen, de Panasonic in verwarmen.
Geluidsniveau in de praktijk
De Panasonic Etherea produceert 57 dB binnen, de LG F12 60 dB. Drie decibel verschil klinkt klein, maar komt overeen met een verdubbeling van de waargenomen luidheid. In een slaapkamer of werkkamer merk je dat snel.
57 dB is nog acceptabel voor een woonkamer, maar in een stille omgeving kan 60 dB storend zijn. Beide units gebruiken R32 en moderne invertertechniek, waardoor het geluid vooral bij opstarten en op hoge belasting toeneemt.
Rekenvoorbeeld: bij nachtgebruik op 30 % vermogen daalt het geluid vaak 5-7 dB. De Panasonic blijft dan rond 50 dB, de LG rond 53 dB. Dat verschil kan doorslaggevend zijn als de airco in de slaapkamer hangt.
Koudemiddel R32 en milieu-impact
Beide modellen gebruiken R32 met een GWP van 675. Dat is lager dan het oudere R410A, maar nog steeds een krachtig broeikasgas. Lekken of onjuiste afvoer hebben daarom directe klimaatgevolgen.
De totale milieu-impact hangt ook af van het elektriciteitsverbruik. Minder kWh betekent minder CO₂-uitstoot bij de stroomproductie. De LG bespaart hier iets op koelen, de Panasonic op verwarmen.
Rekenvoorbeeld: 100 kWh extra verbruik veroorzaakt ongeveer 40-50 kg CO₂ extra (afhankelijk van de energiemix). Over tien jaar loopt dat op tot enkele honderden kilo’s, dus het verbruik blijft een belangrijke factor naast het GWP-getal.
Installatie, onderhoud en veelgemaakte fouten
Een airco moet professioneel worden geplaatst met juiste leidinglengte en afvoer. Te lange leidingen of slechte isolatie verhogen het verbruik. Beide modellen vereisen jaarlijkse reiniging van filters en controle van het koudemiddel.
Veelgemaakte fouten zijn het negeren van onderhoud en het continu op maximale stand laten draaien. Dat verhoogt het jaarverbruik snel met 20-30 %. Ook het plaatsen in direct zonlicht of achter meubels belemmert de luchtstroom.
Rekenvoorbeeld: een vervuild filter kan het verbruik met 15 % verhogen. Bij de Panasonic betekent dat 24 kWh extra per jaar voor koelen; bij de LG 20 kWh. Regelmatig onderhoud verdient zich dus snel terug.
Voor wie welke airco de betere keuze is
Kies de LG F12 als je vooral wilt koelen en de unit in een kleinere of goed geïsoleerde ruimte hangt. De lagere koelkosten en iets hogere SCOP maken hem dan aantrekkelijker. De lagere capaciteit past ook beter bij slaapkamers waar stilte belangrijk is.
Kies de Panasonic Etherea als je meer verwarmt of een grotere ruimte hebt. Het hogere koelvermogen en lagere verwarmingskosten wegen dan zwaarder. Ook bij intensief gebruik in de woonkamer kan de stillere binnenunit een voordeel zijn.
Rekenvoorbeeld: bij 600 uur verwarmen per jaar bespaar je met de Panasonic ongeveer EUR 6 per jaar ten opzichte van de LG. Bij 300 uur koelen bespaar je met de LG ongeveer EUR 6. Het verschil is klein, maar telt op over meerdere jaren.
Veelgestelde vragen
Welke airco is zuiniger in de winter?
De Panasonic Etherea 4,1 kW heeft lagere verwarmingskosten (EUR 265,46 versus EUR 271,18) door het lagere jaarverbruik van 1021 kWh.
Is de LG stiller dan de Panasonic?
Nee, de LG produceert 60 dB en de Panasonic 57 dB. De Panasonic is dus stiller in de praktijk.
Wat betekent SEER 9.1 precies?
SEER 9.1 geeft aan dat de airco gemiddeld 9,1 kWh koeling levert per kWh stroom. Hoe hoger de waarde, hoe zuiniger de unit over het seizoen.
Moet ik altijd voor A+++ kiezen?
Ja, A+++ met SEER 9.1 en hoge SCOP levert de laagste jaarverbruiken. Beide modellen behalen deze klasse, dus je kiest vooral op vermogen en geluid.
Bron specificaties: EPREL (EU-energielabeldatabase). Kosten berekend met een richtprijs van EUR 0,26 per kWh (CBS 2026); werkelijke kosten hangen af van je tarief, gebruik en woning.