Een warmtepomp is op jaarbasis vaak voordeliger dan een cv-ketel als je gasverbruik hoog is en je profiteert van ISDE-subsidie, maar de overstap vraagt een hogere investering en levert pas na enkele jaren voordeel op. De cv-ketel blijft eenvoudiger en goedkoper in aanschaf. Hieronder lees je een feitelijke vergelijking van energiekosten, comfort en voorwaarden op basis van gemiddelde verbruiken.
De opbouw van je energierekening
Je energierekening bestaat uit de inkoopprijs van stroom en gas, plus energiebelasting, 21 procent btw en vaste netbeheerkosten. De energiebelasting bedraagt in 2026 0,1108 euro per kWh stroom en 0,7268 euro per kubieke meter gas inclusief btw. Daarnaast ontvang je een vaste vermindering energiebelasting van 628,96 euro per jaar per aansluiting.
De richtprijs die je kunt hanteren voor berekeningen is 0,26 euro per kWh stroom en 1,42 euro per kubieke meter gas. Deze prijzen zijn gemiddeld all-in en gebaseerd op CBS-gegevens voor 2026. Werkelijke tarieven verschillen per contract en leverancier, dus check altijd je eigen tariefblad.
Een gemiddeld huishouden verbruikt ongeveer 2.500 kWh stroom en 1.100 kubieke meter gas. Bij een gezin met twee kinderen loopt dit op tot circa 4.300 kWh en 1.700 kubieke meter. Deze verbruiken vormen de basis voor de kostenvoorbeelden in de volgende secties.
Jaarlijkse kosten bij een cv-ketel
Met een cv-ketel betaal je vooral voor gas. Bij een gemiddeld verbruik van 1.100 kubieke meter gas reken je met 1,42 euro per kubieke meter. Dat levert een gasrekening op van ongeveer 1.562 euro exclusief de vaste vermindering energiebelasting.
Daarnaast verbruik je nog stroom voor de pomp en regeling van de ketel. Bij 2.500 kWh totaal huishoudelijk verbruik komt een deel daarvan voor rekening van de cv-ketel. De energiebelasting op gas is 0,7268 euro per kubieke meter, wat bij 1.100 kubieke meter neerkomt op ruim 800 euro.
Concreet voorbeeld: een eenpersoonshuishouden met 900 kubieke meter gas betaalt 1,42 × 900 = 1.278 euro aan gas. Na aftrek van de vaste vermindering energiebelasting blijft een netto gasbijdrage over die lager uitvalt dan bij grotere huishoudens.
Jaarlijkse kosten bij een hybride warmtepomp
Een hybride warmtepomp vervangt een groot deel van het gasverbruik door stroom. De cv-ketel springt alleen bij op koude dagen. Hierdoor daalt het gasverbruik fors terwijl het stroomverbruik stijgt.
De ISDE-subsidie bedraagt voor een hybride warmtepomp ongeveer 1.950 tot 3.000 euro. Deze subsidie verlaagt de netto investering, maar verandert niets aan de jaarlijkse energiekosten. Er geldt geen landelijke subsidie voor een thuisbatterij.
Concreet voorbeeld: bij een besparing van 700 kubieke meter gas bespaar je 1,42 × 700 = 994 euro, maar je verbruikt extra stroom. Bij een extra 2.000 kWh à 0,26 euro kost dat 520 euro. De netto besparing op energie is dan ongeveer 474 euro per jaar voordat terugverdientijd wordt meegerekend.
Vergelijking van totale jaarlasten
De totale jaarlasten hangen af van je isolatieniveau, de SCOP van de warmtepomp en je verbruikspatroon. Een cv-ketel heeft lagere vaste kosten, maar hogere variabele gaskosten. Een warmtepomp draait op stroom met lagere variabele kosten na de investering.
Belangrijke nuance is dat de salderingsregeling stopt per 1 januari 2027. Vanaf dat moment levert teruggeleverde stroom minder op en wordt eigen verbruik van zonnestroom belangrijker. Dit maakt een warmtepomp in combinatie met zonnepanelen aantrekkelijker na 2026.
| Post | Detail | Bedrag/effect |
|---|---|---|
| Gasverbruik cv-ketel | 1.100 m³ à 1,42 € | 1.562 € |
| Gasverbruik hybride WP | 400 m³ à 1,42 € | 568 € |
| Extra stroom hybride WP | 2.000 kWh à 0,26 € | 520 € |
| Energiebelasting gas | 0,7268 €/m³ | ~800 € (bij 1.100 m³) |
* Toelichting: bedragen zijn indicatief op basis van richtprijzen en gemiddelde verbruiken; werkelijke kosten verschillen per huishouden en contract.
Comfortverschillen tussen beide systemen
Een cv-ketel levert snel warm water en verwarmt radiatoren op hoge temperatuur. Dit geeft direct comfort, maar de warmte is minder gelijkmatig verdeeld. Een warmtepomp werkt op lagere temperaturen en presteert het best met vloerverwarming of grote radiatoren.
Een hybride warmtepomp combineert beide systemen, waardoor je op zeer koude dagen nog gas gebruikt. Dit beperkt comfortverlies, maar je hoort soms meer geluid van de buitenunit dan van een cv-ketel.
Concreet voorbeeld: in een goed geïsoleerde woning met vloerverwarming levert een warmtepomp met SCOP 4,0 ongeveer vier keer zoveel warmte per kWh stroom als directe elektrische verwarming. In een slecht geïsoleerde woning daalt dit rendement en stijgen de kosten.
Voor wie is een warmtepomp aantrekkelijk?
Een warmtepomp is vooral interessant voor huishoudens met een hoog gasverbruik en goede isolatie. Gezinnen met twee kinderen die 1.700 kubieke meter gas gebruiken, besparen meer dan een eenpersoonshuishouden met 900 kubieke meter.
Huishoudens met een dynamisch energiecontract kunnen profiteren van lage of negatieve uurprijzen voor stroom. Dit maakt extra verbruik op goedkope momenten aantrekkelijker dan bij een vast contract.
Een cv-ketel blijft vaak voordeliger voor huurders, tijdelijke bewoners of woningen waar isolatie en afgiftesystemen niet geschikt zijn voor lage-temperatuurverwarming. De terugverdientijd van een warmtepomp loopt op na het einde van de salderingsregeling.
Veelgemaakte fouten bij de overstap
Veel mensen vergeten dat een warmtepomp pas rendabel is bij voldoende isolatie. Zonder aanpassingen aan radiatoren of vloerverwarming blijft het rendement laag en stijgen de stroomkosten.
Een andere fout is het negeren van terugleverkosten. Sommige leveranciers rekenen al 1 tot 3 cent per teruggeleverde kWh of een vast bedrag per jaar. Na 2027 wordt dit bij vrijwel alle leveranciers gebruikelijk.
Concreet voorbeeld: wie 3.000 kWh teruglevert tegen 0,02 euro terugleverkosten betaalt 60 euro per jaar extra. Dit effect wordt groter zodra saldering stopt per 1 januari 2027 en eigen verbruik belangrijker wordt.
Stappenplan voor een weloverwogen keuze
Begin met het meten van je huidige verbruik via de slimme meter. Vergelijk daarna je gas- en stroomkosten met de richtprijzen van 0,26 euro per kWh en 1,42 euro per kubieke meter.
Vraag een warmteverliesberekening aan en check of je woning geschikt is voor lage-temperatuurverwarming. Bereken vervolgens de ISDE-subsidie voor jouw type warmtepomp via de RVO-tool.
Concreet voorbeeld: bij een hybride warmtepomp met 2.500 euro subsidie en een besparing van 474 euro per jaar is de bruto terugverdientijd ongeveer 5 tot 9 jaar, afhankelijk van de werkelijke investering en toekomstige energieprijzen.
Veelgestelde vragen
Is een warmtepomp altijd goedkoper dan een cv-ketel?
Nee, dat hangt af van isolatie, verbruik en de gekozen installatie. Bij laag gasverbruik en matige isolatie kan een cv-ketel op jaarbasis voordeliger uitpakken.
Wanneer stopt de salderingsregeling precies?
Je mag 100 procent salderen tot en met 31 december 2026. Per 1 januari 2027 stopt de regeling in één keer en krijg je alleen een terugleververgoeding.
Krijg ik subsidie voor een thuisbatterij?
Er is geen landelijke ISDE-subsidie voor een thuisbatterij. Soms bestaat een provinciale regeling, maar die verschilt per regio.
Moet ik mijn slimme meter vervangen bij een warmtepomp?
Een slimme meter registreert verbruik en teruglevering automatisch. In de meeste gevallen hoef je geen nieuwe meter aan te vragen, maar je leverancier kan dit controleren.
Bronnen & tarief: cijfers o.b.v. Rijksoverheid, Milieu Centraal, CBS, Nibud, RVO en Belastingdienst. Kosten berekend met een richtprijs van EUR 0,26 per kWh en EUR 1,42 per m3 (gemiddeld all-in, CBS 2026); werkelijke prijzen verschillen per contract, leverancier en moment.