Naar inhoud
meetjeverbruik.nl

Welke zonnepanelen hebben het hoogste rendement

Welke zonnepanelen hebben het hoogste rendement

Hoog-rendement zonnepanelen leveren in Nederland doorgaans 340 tot 400 kWh per paneel per jaar bij 400-450 Wp en goede oriëntatie. Het verschil tussen celtypes zit vooral in het vermogen per vierkante meter en hoe goed ze presteren bij minder licht. Na 2026 verandert de salderingsregeling, waardoor eigen verbruik belangrijker wordt dan maximale opwekking.

Wat bepaalt het rendement van zonnepanelen?

Het rendement van een zonnepaneel hangt af van het vermogen in wattpiek (Wp) en de hoeveelheid zonlicht die het paneel in Nederland daadwerkelijk omzet in stroom. Een modern paneel van 400-450 Wp levert bij gunstige ligging ongeveer 340-400 kWh per jaar. Dit cijfer is gebaseerd op gemiddelde Nederlandse omstandigheden en houdt rekening met bewolking en seizoenen.

De oriëntatie en hellingshoek spelen een grote rol. Een zuidgerichte installatie met een helling van 30-40 graden haalt de hoogste opbrengst. Oost- of westgerichte panelen leveren minder, maar kunnen wel nuttig zijn als je vooral ’s ochtends of ’s avonds stroom gebruikt.

Concreet voorbeeld: een huishouden met 2.500 kWh jaarverbruik plaatst acht panelen van 425 Wp. Bij 360 kWh opbrengst per paneel wek je 2.880 kWh op. Met de richtprijs van EUR 0,26 per kWh komt dat neer op een bruto waarde van EUR 748,80 per jaar zolang saldering nog geldt.

Verschillende celtypes en hun eigenschappen

Celtypes verschillen in hoe efficiënt ze zonlicht omzetten en hoeveel vermogen ze per vierkante meter leveren. Panelen met hogere cel-efficiëntie geven meer Wp op dezelfde oppervlakte, wat vooral handig is bij beperkte dakruimte. De feitelijke jaaropbrengst blijft echter afhankelijk van de totale Wp en de lokale omstandigheden.

Monokristallijne cellen halen over het algemeen een hoger vermogen per m² dan polykristallijne varianten. Dit betekent dat je met minder panelen hetzelfde aantal kWh kunt opwekken. De keuze voor een bepaald celtype heeft dus invloed op zowel de benodigde dakoppervlakte als de totale installatiekosten.

Concreet voorbeeld: twee panelen van 400 Wp met verschillende celtypes op 2 m² dakoppervlakte. Het efficiëntere type levert bij 380 kWh per paneel 760 kWh per jaar, terwijl het minder efficiënte type op dezelfde oppervlakte 680 kWh oplevert. Bij EUR 0,26 per kWh scheelt dat EUR 20,80 per jaar aan waarde.

Vermogen per vierkante meter en dakruimte

Het vermogen per m² bepaalt hoeveel panelen je nodig hebt voor een bepaalde opbrengst. Een paneel van 450 Wp op ongeveer 2 m² levert meer dan een paneel van 400 Wp op dezelfde oppervlakte. Bij beperkte dakruimte is een hoger vermogen per m² daarom vaak voordeliger.

Let op dat hogere vermogens per m² ook gepaard kunnen gaan met iets hogere aanschafkosten per paneel. De terugverdientijd wordt mede bepaald door de totale installatiekosten en de mate waarin je de opgewekte stroom zelf kunt gebruiken of kunt salderen.

Concreet voorbeeld: een dak van 20 m² kan tien panelen van 425 Wp herbergen. Dat geeft 4.250 Wp totaal en bij 360 kWh per paneel een jaaropbrengst van 3.600 kWh. Met de richtprijs van EUR 0,26 per kWh vertegenwoordigt dat EUR 936 aan bruto waarde zolang volledige saldering mogelijk is.

Invloed van de salderingsregeling tot 2027

Je mag tot en met 31 december 2026 100% salderen. Dat betekent dat elke teruggeleverde kWh direct wordt verrekend met je verbruik. Vanaf 1 januari 2027 stopt de regeling in één keer en ontvang je alleen een terugleververgoeding van je leverancier.

Door het einde van de saldering wordt het belangrijker om opgewekte stroom direct zelf te gebruiken. Panelen met een hoog rendement per m² helpen daarbij, omdat je met dezelfde dakruimte meer stroom opwekt op momenten dat je thuis bent.

Concreet voorbeeld: een huishouden verbruikt 2.500 kWh en wekt 3.000 kWh op. Tot 2027 wordt alles gesaldeerd. Na 2027 betaal je voor de 2.500 kWh die je afneemt en krijg je een vergoeding voor het overschot. Bij EUR 0,26 per kWh scheelt dat in je jaarrekening afhankelijk van de terugleververgoeding.

Teruglevering en mogelijke kosten na 2027

Sommige leveranciers rekenen nu al terugleverkosten, vaak 1 tot 3 cent per teruggeleverde kWh of een vast bedrag per jaar. Na het verdwijnen van de salderingsregeling is de kans groot dat vrijwel alle leveranciers dergelijke kosten invoeren bij veel teruglevering.

Een thuisbatterij kan helpen om meer zelf opgewekte stroom zelf te gebruiken in plaats van terug te leveren. Er is geen landelijke subsidie voor thuisbatterijen, al bestaan er soms provinciale regelingen. De batterij maakt hoog-rendement panelen aantrekkelijker omdat je de extra opbrengst beter kunt opslaan.

Concreet voorbeeld: je levert 800 kWh terug en betaalt 2 cent per kWh terugleverkosten. Dat kost EUR 16 per jaar. Met een thuisbatterij gebruik je 500 kWh extra zelf, waardoor je EUR 130 bespaart tegen de richtprijs van EUR 0,26 per kWh.

Kosten en besparing met richtprijzen

De energieprijs bestaat uit inkoopprijs, energiebelasting, 21% btw en netbeheerkosten. Voor 2026 geldt een energiebelasting van EUR 0,1108 per kWh en EUR 0,7268 per m³ gas inclusief btw. Daarnaast is er een vaste vermindering energiebelasting van EUR 628,96 per jaar per aansluiting.

Zonnepanelen verlagen je stroomverbruik uit het net. De besparing hangt af van hoeveel je zelf gebruikt of kunt salderen. Na 2026 wordt de besparing kleiner als je veel teruglevert zonder eigen verbruik of opslag.

Concreet voorbeeld: een huishouden met 2.500 kWh verbruik plaatst panelen die 2.000 kWh opwekken. Zolang saldering geldt, bespaar je EUR 520 per jaar tegen EUR 0,26 per kWh. Na 2027 hangt de netto besparing af van de terugleververgoeding en eventuele terugleverkosten.

Veelgemaakte fouten en aandachtspunten

Een veelgemaakte fout is alleen kijken naar het piekvermogen zonder rekening te houden met de werkelijke jaaropbrengst in Nederlandse omstandigheden. Ook wordt soms vergeten dat de slimme meter zowel verbruik als teruglevering registreert, wat invloed heeft op de afrekening.

Een andere fout is het negeren van de ruimte op het dak. Panelen met lager vermogen per m² kunnen meer panelen vereisen, wat de totale installatiekosten kan verhogen. Controleer altijd of je dakconstructie het extra gewicht aankan.

Concreet voorbeeld: iemand kiest acht panelen van 400 Wp in plaats van zeven panelen van 450 Wp. De jaaropbrengst is lager terwijl de installatiekosten vergelijkbaar zijn. Bij 360 kWh per paneel scheelt dat 360 kWh of EUR 93,60 per jaar tegen de richtprijs.

Voor wie zijn panelen met hoog rendement interessant?

Huishoudens met beperkte dakruimte hebben baat bij een hoger vermogen per m². Ook mensen die na 2026 zoveel mogelijk eigen verbruik nastreven, profiteren van panelen die meer kWh per vierkante meter opleveren.

Voor huishoudens met veel dakruimte en een dynamisch contract kunnen panelen met een iets lager rendement per m² nog steeds interessant zijn als de aanschafprijs lager ligt. De terugverdientijd ligt grofweg tussen 5 en 9 jaar, maar loopt op na het einde van de salderingsregeling.

Concreet voorbeeld: een gezin met 4.300 kWh verbruik en een klein dak kiest panelen van 450 Wp. Met 3.600 kWh opbrengst dekt het een groot deel van het verbruik. Bij EUR 0,26 per kWh vertegenwoordigt dat EUR 936 aan waarde zolang saldering geldt.

Post Detail Bedrag/effect
Energiebelasting stroom Per kWh inclusief 21% btw EUR 0,1108
Vaste vermindering Per jaar per aansluiting EUR 628,96
Gemiddeld verbruik 2 personen Stroom per jaar 2.500 kWh

* toelichting: bedragen gelden voor 2026 en zijn gebaseerd op de opgegeven feiten. Werkelijke tarieven verschillen per leverancier en contract.

Veelgestelde vragen

Welk celtype levert het hoogste vermogen per m²?

Monokristallijne cellen halen over het algemeen een hoger vermogen per vierkante meter dan polykristallijne cellen. Dit betekent meer Wp op dezelfde dakoppervlakte.

Hoeveel kWh levert een paneel van 425 Wp per jaar?

Een modern paneel van 400-450 Wp levert in Nederland bij goede ligging ongeveer 340-400 kWh per jaar. De exacte opbrengst hangt af van oriëntatie en schaduw.

Wat verandert er per 1 januari 2027 voor teruglevering?

De salderingsregeling stopt volledig. Je kunt teruggeleverde stroom niet meer wegstrepen tegen je verbruik en ontvangt alleen een terugleververgoeding van je leverancier.

Is een thuisbatterij zinvol bij hoog-rendement panelen?

Een thuisbatterij helpt om meer zelf opgewekte stroom zelf te gebruiken in plaats van terug te leveren. Er is geen landelijke subsidie, maar het kan aantrekkelijker worden na 2026.

Bronnen & tarief: cijfers o.b.v. Rijksoverheid, Milieu Centraal, CBS, Nibud, RVO en Belastingdienst. Kosten berekend met een richtprijs van EUR 0,26 per kWh en EUR 1,42 per m3 (gemiddeld all-in, CBS 2026); werkelijke prijzen verschillen per contract, leverancier en moment.

Meer in Zonnepanelen.