De airco met het laagste stroomverbruik is de Fujitsu AOEH07 met 71 kWh per jaar voor koelen. Dit model scoort A+++ met SEER 9.8 en verbruikt daarmee fors minder dan de meeste andere units. De lijst hieronder rangschikt de tien zuinigste modellen op basis van hun officiële jaarverbruik voor koelen, zodat je direct ziet welk apparaat het minst stroom kost in jouw woning.
Wat bepaalt het laagste stroomverbruik bij airco’s?
Het jaarverbruik voor koelen staat centraal bij de keuze voor een zuinige airco. Dit getal komt rechtstreeks uit de EPREL-database en geeft aan hoeveel kilowattuur het apparaat gemiddeld per seizoen gebruikt. Hoe lager dit getal, hoe minder stroom je verbruikt en hoe lager je energierekening uitvalt.
Daarnaast spelen SEER en SCOP een grote rol. SEER meet de efficiëntie bij koelen en SCOP bij verwarmen. Hoe hoger deze waarden, hoe zuiniger het apparaat werkt over het hele seizoen. Een SEER van 9.8 zoals bij de Fujitsu AOEH07 levert bijvoorbeeld een duidelijk lager verbruik op dan een SEER van 8.6.
Bij een verbruik van 71 kWh per jaar voor koelen betaal je 71 × 0,26 = 18,46 euro. Dat is een concreet voorbeeld van hoe de laagste specificaties direct doorwerken in je portemonnee. Modellen met hoger jaarverbruik lopen al snel op tot meer dan 20 euro per seizoen alleen voor koelen.
De top 10 zuinigste airco’s op basis van jaarverbruik
Fujitsu AOEH07
De Fujitsu AOEH07 staat op de eerste plaats met het laagste jaarverbruik van 71 kWh voor koelen. Met SEER 9.8 en SCOP 5.2 levert dit model de hoogste efficiëntie in de lijst en past daarom perfect in een woning waar je vooral wilt besparen op koeling.
Samsung WindFree Comfort 2 kW
De Samsung WindFree Comfort 2 kW volgt met 78 kWh jaarverbruik voor koelen. De A+++ klasse en SEER van 9.0 maken dit model een sterke tweede keuze wanneer je een balans zoekt tussen laag verbruik en een SCOP van 4.8 voor eventueel verwarmen.
Daikin Stylish 2 kW
De Daikin Stylish 2 kW verbruikt 80 kWh per jaar voor koelen. Dankzij SEER 8.8 en SCOP 5.2 scoort dit apparaat hoog op efficiëntie en staat het daarom in de top drie van zuinigste modellen.
Mitsubishi Electric MSZ-AP 2 kW
De Mitsubishi Electric MSZ-AP 2 kW komt op de vierde plaats met 81 kWh jaarverbruik. De A+++ klasse en SEER 8.6 maken het een betrouwbare optie voor wie een SCOP van 4.2 accepteert in ruil voor laag koelverbruik.
Mitsubishi Electric Kirigamine Style 2,5 kW
De Mitsubishi Electric Kirigamine Style 2,5 kW gebruikt 83 kWh voor koelen. Met de hoogste SEER van 10.5 in de lijst en SCOP 5.2 biedt dit model uitstekende efficiëntie ondanks het iets hogere koelvermogen.
Panasonic Etherea 2,1 kW
De Panasonic Etherea 2,1 kW staat op positie zes met 84 kWh jaarverbruik. De combinatie van SEER 8.7 en SCOP 4.8 zorgt voor een stabiel laag verbruik in de gemiddelde klimaatzone.
LG AA09
De LG AA09 verbruikt 90 kWh per jaar voor koelen. Met SEER 9.7 en SCOP 5.1 hoort dit model nog steeds bij de zuinigste airco’s en is het geschikt voor wie een iets hoger koelvermogen van 2,5 kW nodig heeft.
Samsung WindFree Elite 2,5 kW
De Samsung WindFree Elite 2,5 kW scoort eveneens 90 kWh jaarverbruik. De SEER van 9.7 en SCOP 5.1 maken het een efficiënte keuze met een geluidsniveau van 56 dB.
Panasonic Etherea 2,5 kW
De Panasonic Etherea 2,5 kW gebruikt 92 kWh voor koelen. Dankzij SEER 9.5 en SCOP 5.2 blijft dit model binnen de top tien en levert het een goede balans tussen vermogen en verbruik.
Fujitsu AOEH09
De Fujitsu AOEH09 sluit de lijst af met 93 kWh jaarverbruik. De SEER van 9.4 en SCOP 5.2 zorgen ervoor dat ook dit model nog steeds tot de zuinigste airco’s behoort.
Hoe bereken je de jaarlijkse energiekosten?
Je berekent de kosten eenvoudig door het jaarverbruik voor koelen te vermenigvuldigen met 0,26 euro per kWh. Dit geeft een helder beeld van wat je per seizoen kwijt bent aan stroom voor koeling. De berekening geldt voor gemiddeld gebruik in een gemiddelde klimaatzone.
| Model | Energieklasse | SEER | SCOP | Jaarverbruik koelen (kWh) | Jaarkosten koelen (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Fujitsu AOEH07 | A+++ | 9.8 | 5.2 | 71 | 18,46 |
| Samsung WindFree Comfort 2 kW | A+++ | 9.0 | 4.8 | 78 | 20,28 |
| Daikin Stylish 2 kW | A+++ | 8.8 | 5.2 | 80 | 20,80 |
| Mitsubishi Electric MSZ-AP 2 kW | A+++ | 8.6 | 4.2 | 81 | 21,06 |
| Mitsubishi Electric Kirigamine Style 2,5 kW | A+++ | 10.5 | 5.2 | 83 | 21,58 |
| Panasonic Etherea 2,1 kW | A+++ | 8.7 | 4.8 | 84 | 21,84 |
| LG AA09 | A+++ | 9.7 | 5.1 | 90 | 23,40 |
| Samsung WindFree Elite 2,5 kW | A+++ | 9.7 | 5.1 | 90 | 23,40 |
| Panasonic Etherea 2,5 kW | A+++ | 9.5 | 5.2 | 92 | 23,92 |
| Fujitsu AOEH09 | A+++ | 9.4 | 5.2 | 93 | 24,18 |
* Jaarkosten berekend als jaarverbruik koelen × 0,26 euro. De tabel toont alleen de officiële koelwaarden uit de specificaties.
SEER en SCOP: wat betekenen deze waarden?
SEER staat voor Seasonal Energy Efficiency Ratio en geeft aan hoe efficiënt een airco koelt over een heel seizoen. Hoe hoger de SEER, hoe minder stroom het apparaat nodig heeft om dezelfde koelprestatie te leveren. Een waarde van 10.5 zoals bij de Mitsubishi Electric Kirigamine Style 2,5 kW is daarom zeer gunstig.
SCOP meet de efficiëntie bij verwarmen. Ook hier geldt: hoe hoger de SCOP, hoe zuiniger het apparaat werkt in de winter. Modellen met SCOP 5.2 verbruiken bijvoorbeeld minder dan modellen met SCOP 4.2 bij hetzelfde verwarmingsvermogen.
A+++ is de zuinigste energieklasse. Alle tien modellen in deze lijst behalen deze klasse, maar de verschillen in SEER en SCOP zorgen nog steeds voor een duidelijk verschil in jaarverbruik. Door op deze waarden te letten, kies je bewust voor lagere energiekosten.
Extra factoren: geluid en koudemiddel
Naast verbruik spelen geluidsniveau en koudemiddel een rol bij de keuze. De Fujitsu AOEH07 produceert 49 dB binnen, wat relatief stil is vergeleken met 60 dB bij de Mitsubishi Electric MSZ-AP 2 kW of de LG AA09. Lager geluid is vooral prettig in slaapkamers of werkruimtes.
Alle modellen gebruiken R32 als koudemiddel met een GWP van 675, behalve de Mitsubishi-modellen die R32 met GWP 550 hebben. Dit koudemiddel heeft een lagere milieu-impact dan oudere typen en is standaard in moderne airco’s.
Het geluidsniveau en type koudemiddel veranderen niets aan het verbruik, maar maken het apparaat comfortabeler in dagelijks gebruik. Bekijk daarom altijd alle specificaties samen voordat je een keuze maakt.
Koopadvies voor de zuinigste airco
Kies bij voorkeur voor een model met het laagste jaarverbruik voor koelen als je vooral wilt besparen op stroom. De Fujitsu AOEH07 is hier de duidelijke winnaar, maar ook de Samsung WindFree Comfort 2 kW en Daikin Stylish 2 kW bieden uitstekende prestaties. Vergelijk altijd SEER, SCOP en het concrete jaarverbruik uit de EPREL-gegevens.
Let daarnaast op het benodigde koelvermogen voor jouw ruimte. Een 2 kW model volstaat vaak voor kleine tot middelgrote kamers, terwijl een 2,5 kW unit beter past bij grotere oppervlaktes. Combineer dit met een hoge SEER voor het laagste verbruik.
Bekijk ook gerelateerde informatie over airco, airco verwarmen en wat kost 1 kWh stroom om een compleet beeld te krijgen. Andere nuttige pagina’s zijn warmtepomp, welke apparaten verbruiken meeste stroom en gemiddeld stroomverbruik huishouden.
Veelgestelde vragen
Welke airco heeft het laagste jaarverbruik voor koelen?
De Fujitsu AOEH07 met 71 kWh per jaar. Dit is het laagste getal uit de officiële specificaties van de tien modellen.
Hoe hoog is de SEER bij de zuinigste modellen?
De hoogste SEER in de lijst is 10.5 bij de Mitsubishi Electric Kirigamine Style 2,5 kW. Hoe hoger de SEER, hoe zuiniger het apparaat koelt.
Wat kosten 90 kWh koelen per jaar?
90 kWh × 0,26 euro = 23,40 euro. Dit geldt voor zowel de LG AA09 als de Samsung WindFree Elite 2,5 kW.
Is A+++ altijd de zuinigste klasse?
Ja, A+++ is de hoogste energieklasse. Binnen deze klasse maken de exacte SEER- en SCOP-waarden nog steeds verschil in het werkelijke verbruik.
Bron specificaties: EPREL (EU-energielabeldatabase). Kosten berekend met een richtprijs van EUR 0,26 per kWh (CBS 2026); werkelijke kosten hangen af van je tarief, gebruik en woning.